Reklama

Ładowanie...

Sergey Rachmaninov "Moment musicaux", "Piano Concerto no. 2", "Paganini Rhapsody"

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Jeszcze niedawno cieszyliśmy się płytą z muzyką Rachmaninowa w wykonaniu Krystiana Zimermana, a już są dwa następne nagrania. Odmienne repertuarowo i mentalnie, cieleśnie i duchowo, oba interesujące, choć...
V

Vladimira Ashkenazy’ego przedstawiać nie trzeba. Znam jego dwa nagrania koncertów Rachmaninowa: z André Previnem oraz z Bernardem Haitinkiem. Tym razem jest sam na sam z fortepianem i partyturami rosyjskiego kompozytora i wirtuoza. To płyta niezwykła, zagrana bez popisu. Brzmi, jakby była nie tyle tęsknotą, ile pożegnaniem przepełnionym melancholią (zwłaszcza ostatnia “Vocalise" op. 34 nr 14), a nawet goryczą...

Na pierwszym miejscu znalazły się “Moment musicaux" op. 16, przy których Ashskenazy odkrywa cały świat doznań - cieniuje dynamikę, bawi się kolorem, kształtem i rytmem, podkreśla nastrój. Dalej “Morceaux de fantasie" op. 3. Piękna “Elegia es-moll" brzmi dostojnie, choć bez przesady, melancholijnie, ale bez rozpaczy. Drugą część cyklu, a zarazem jedną z najczęściej wykonywanych miniatur kompozytora - “Preludium cis-moll" - Ashkenazy gra z...

2777

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]