Reklama

Sentymenty i konkret

Sentymenty i konkret

31.05.2006
Czyta się kilka minut
Pierwsza (nie licząc Światowych Dni Młodzieży w Kolonii) podróż apostolska Benedykta XVI poza granice Włoch - właśnie do Polski. Dla Papieża jest to bez wątpienia pewnego rodzaju wyzwanie, dla Polaków - konfrontacja osobistych oczekiwań z rzeczywistością.
fot. KNA-Bild
J

Jeśli ktoś miał rok temu wątpliwości, czy Polacy zaakceptują w pełni Benedykta XVI, to trzeba stwierdzić, że owe obawy dawno się już rozwiały. Tak: witamy Go serdecznie, ale chcielibyśmy, by przypominał jak najbardziej Jana Pawła II. I Benedykt podążył polskimi śladami swego poprzednika, ale tak, by pozostawić też własny ślad, "aby było jasne - jak powiedział na Okęciu - że nie jest to tylko podróż sentymentalna, choć i to ma swoje znaczenie, ale wędrówka wiary", "aby te dni przyniosły umocnienie w wierze nam wszystkim (...) i mnie". I od razu na wstępie mocny akcent ekumeniczny i międzyreligijny - słowa pozdrowienia skierowane do Kościołów prawosławnego i ewangelickiego, a także do wspólnoty żydowskiej i wyznawców islamu. Nie przypadkiem już w pierwszym dniu odbyło się w ewangelickim kościele św. Trójcy spotkanie z przedstawicielami Kościołów i wspólnot chrześcijańskich....

4701

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]