Reklama

Ładowanie...

Semper fidelis

25.07.2004
Czyta się kilka minut
Lwów ciągnie się za mną jak ogon za kometą, a ostatnie lektury znów wskrzesiły go w mojej pamięci.
E

Emerytowany profesor Politechniki Krakowskiej Jerzy Kowalczuk, który pochodzi ze Lwowa i skończył tam XII Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Szczepanowskiego, w czterech potężnych tomach ważących ze trzy kilogramy zawarł historię swojej szkoły. Mogę tylko żałować, że z mojego gimnazjum imienia Karola Szajnochy nikt się nie wziął za taką robotę. Są tu fotografie, dokumenty, wspomnienia, zbiorowe tableaux, nazwiska nauczycieli i uczniów z kolejnych roczników; narysowano nawet mundurek, w jakim i ja chodziłem.

Znalazłem też podobiznę tablicy poświęconej pamięci profesorów lwowskich i ich rodzin, zamordowanych przez Niemców na Wzgórzach Wuleckich 4 lipca 1941 roku; jak czytam, tablicę “umieszczono 7 września 2003 roku na Ścianie Pamięci w kościele patronalno-garnizonowym żołnierzy kresowych pod wezwaniem Świętej Jadwigi Królowej w Krakowie" - pojęcia nie...

8668

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]