Reklama

Scenariusz bez alternatywy

Scenariusz bez alternatywy

16.02.2003
Czyta się kilka minut
Narodziny hitlerowskich Niemiec opisano w setkach książek. Gdy chodzi o ich upadek - biblioteka jest skromniejsza, choć to historia równie, a może nawet bardziej fascynująca. Czy zdajemy sobie sprawę np. z faktu, że Trzecia Rzesza - w przeciwieństwie do wilhelmińskiego cesarstwa w 1918 r., a zgodnie z buńczucznymi zapowiedziami Hitlera - walczyła do końca?
N

Na początku 1945 r. nie było wątpliwości, że Niemcy poniosą klęskę. Sytuacja była o wiele gorsza niż przed finałem poprzedniej wojny światowej. Wtedy udało się przynajmniej pobić wroga na Wschodzie, a Francuzi, Amerykanie i Brytyjczycy znajdowali się setki kilometrów od Berlina. Teraz na obu frontach Niemcy ponosiły druzgocące klęski, armie przeciwnika przekroczyły granice Rzeszy i parły na jej stolicę. A jednak nawet w samym centrum Berlina, w tym „legowisku faszystowskiej bestii”, gdy wszystko było już od dawna stracone, czerwonoarmiści musieli się bić o każdą ulicę i dom. By zrozumieć postawę ówczesnych Niemców, warto sięgnąć po książkę Antony'ego Beevora „Berlin - upadek 1945”, historię ostatnich miesięcy Trzeciej Rzeszy.

„Zwyciężymy, bo musimy zwyciężyć”
Czy bezsensowna z militarnego i humanitarnego punktu widzenia obrona Berlina była wynikiem...

7788

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]