Reklama

Same sprostowania

Same sprostowania

27.04.2007
Czyta się kilka minut
Jak trudno pisać o historii, której sami autorzy pamiętać nie mogą, a o której świadczą analizowani przez nich i osądzani (dobrze i źle) wciąż jeszcze żyjący aktorzy, raz jeszcze przekonać się można nad lekturą ostatniego Tygodnikowego dodatku: na 80-lecie Tadeusza Mazowieckiego. Zredagowany przez kolejną wobec nas, seniorów, "młodą redakcję", razem z godnym wszelkich pochwał studium tamtych lat przynosi i takie kreski na obrazie przeszłości, wobec których nasza, żyjących świadków, pamięć zdecydowanie domaga się korekty. Tutaj ograniczę się do dwóch spraw.
P

Pierwsza to rozdział w szkicu "Autentyczność", pióra Romana Graczyka, zatytułowany "Biskup Kaczmarek". Najdawniejszy czas z biografii Mazowieckiego, któremu autor poświęcił uwagę. Rok 1953, czas kolejno: procesu kurii krakowskiej, zamknięcia "Tygodnika Powszechnego", procesu biskupa Kaczmarka, wreszcie internowania Prymasa Wyszyńskiego i upokorzenia Episkopatu, który zgodził się i na narzucenie mu nowego przewodniczącego, i na odcięcie się od uwięzionego Prymasa. Z tych faktów Graczyk uwagę poświęca głównie procesowi biskupa kieleckiego i komentarzowi Mazowieckiego we "Wrocławskim Tygodniku Katolickim", równie poddanym reżimowi, jak prasa PAX-owska (w tym czasie władająca również przejętym przez Stowarzyszenie "Tygodnikiem"). Obficie cytuje paskudny tekst, o którym powiada: "był straszny". Dodaje na szczęście, że nie ten jeden. Dorzuca przykłady gorsze. Nie dodaje tylko...

2951

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]