Reklama

Sąd nad Mubarakiem

Sąd nad Mubarakiem

27.09.2011
Czyta się kilka minut
W porewolucyjnym Egipcie trwa najbardziej spektakularne postępowanie sądowe w historii świata arabskiego. Ale skazanie byłego dyktatora Hosniego Mubaraka, odpowiedzialnego za śmierć tysiąca demonstrantów, nie będzie proste.
P

Przed budynkiem Akademii Policyjnej, gdzie z dala od zgiełku Kairu toczy się proces, zbierają się rodziny zabitych podczas niedawnej rewolucji. A obok nich - zorganizowane grupy zwolenników Mubaraka. Przez dziesięciolecia egipski system polityczny oparty był na klientelizmie: zbirów, gotowych rozbić demonstracje opozycji lub załatwić zwycięstwo w okręgu wyborczym, można było wynająć za kilkadziesiąt egipskich funtów.

Czy także ci zwolennicy Mubaraka zostali wynajęci? Na prowincji lokalni "baszowie" nadal są wpływowi; "baronów" rozwiązanej niedawno Partii Narodowo-Demokratycznej podejrzewa się o destabilizowanie kraju, wzniecanie antykoptyjskich pogromów, podpalanie kościołów i próbę pobicia Muhammada El-Baradeia, kandydata na prezydenta...

Zwykle zanim zacznie się kolejna sesja sądu, przed budynkiem wymiana zdań przeradza się w zamieszki. W ...

10108

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]