Reklama

Zagłuszane sumienia

Zagłuszane sumienia

04.01.2014
Czyta się kilka minut
W Egipcie szykuje się nowa konfrontacja między islamistami a generałami. Pierwsi nie dają za wygraną, drudzy są silni poparciem znacznej części narodu. Dla zwykłych Egipcjan najważniejsze jest dziś pragnienie bezpieczeństwa, a nie wolności.
Kobiety popierające Bractwo Muzułmańskie gromadzą kamienie do walk z policją. Kair, sierpień 2013 r. Fot. Mosaab El-Shamy / AFP / EAST NEWS
W

W ostatnich tygodniach nad Nilem znów wybuchały bomby, studenci religijnego Uniwersytetu Al-Azhar kontynuowali protest, próbując storpedować zimową sesję egzaminacyjną. Kulminacja (chwilowa) nastąpiła 24 grudnia, gdy bomba w Mansurze zniszczyła regionalną siedzibę policji i służb specjalnych. Zginęło 16 osób, głównie policjantów, od zwykłych poborowych po wyższych oficerów.
Już następnego dnia po zamachu rząd egipski pospieszył z ogłoszeniem Braci Muzułmanów organizacją terrorystyczną. Od razu nasuwają się skojarzenia z rozprawą z Bractwem w czasach prezydenta Gamala Abdula Nasera: w latach 50. i 60. XX wieku w obozach na pustyni trzymano tysiące przeciwników „arabskiego socjalizmu”, głównie Braci Muzułmanów i komunistów.
Trochę na uboczu tych dwóch głównych sił protestują – przeciw autorytarnym zapędom władzy – młodzi obrońcy praw człowieka, aktywiści radykalnej lewicy i...

7779

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]