Reklama

Kościoły w ogniu

Kościoły w ogniu

26.08.2013
Czyta się kilka minut
„Wygrażają nam: »Wynoście się albo was spalimy, nie ma dla was miejsca«. Chcą powtórzyć to, co w latach 50. zrobili z Żydami”.
Spalony kościół koptyjski w miejscowości Fayyoum, sto kilometrów na południe od Kairu. 19 sierpnia 2013 r. Fot. Tara Todras-Whitehill / POLARIS / EAST NEWS
O

Od obalenia (na początku lipca) Muhammada Mursiego, w Egipcie nasiliły się ataki na chrześcijan. Kulminacja podpaleń świątyń Koptów (miejscowych prawosławnych chrześcijan) nastąpiła w połowie sierpnia, gdy siły porządkowe brutalnie spacyfikowały okupujących kairskie place zwolenników byłego prezydenta. Setki ofiar wśród islamistów wywołały falę krytyki na świecie. Rozsierdzeni islamiści zaatakowali posterunki policji i urzędy.
Największe straty poniosła jednak społeczność koptyjska. Spalono kościoły w El-Minja, Asjucie, Sauhadż na południu kraju, w oazie Fajum, Suezie oraz w podkairskiej Gizie. Na Synaju zamordowano dwóch księży. Podpalano zabytkowe świątynie (m.in. pochodzący z IV w. kościół w Beni Mazar) oraz siedziby biskupów.
Nie oszczędzono szkół prowadzonych przez franciszkanów i jezuitów, koptyjskich sierocińców, księgarń, a nawet szpitali. W Luksorze stanęły w...

7252

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]