Reklama

Rzucony na kolana

Rzucony na kolana

05.11.2012
Czyta się kilka minut
W 2008 roku, pełen nadziei i energii, obiecywał Ameryce zmianę. Ale w ciągu minionych czterech lat zmienił się głównie on sam: Barack Obama.
T

Tłum zaczął wypełniać Grant Park w Chicago wcześnie rano. W powietrzu unosiła się elektryczność – paląca ważkość chwili obecnej, „the fierce urgency of now”, o ktόrej pόł wieku wcześniej mόwił Martin Luther King. W owych dniach i tygodniach wydawała się być namacalna w całym kraju. Na chwilę przed północą przemówił prezydent elekt: „Jeśli jest jeszcze ktoś, kto wątpi w to, że w Ameryce nie ma rzeczy niemożliwych, ta noc jest odpowiedzią”. Wówczas nikt chyba nie wątpił. Choć gospodarka USA znalazła się nad przepaścią, a kraj zaangażowany był w dwie wojny, w tę noc wszystko zdawało się możliwe.

Tak było cztery lata temu. W chwili, gdy zamykamy to wydanie „Tygodnika” – na finiszu kampanii prezydenckiej – nie było jeszcze pewne, czy czterdziesty czwarty prezydent w dziejach USA zostanie w Białym Domu na kolejną kadencję. Sondaże były wyrównane. Pewne było jednak, że bez względu na...

10054

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]