Reklama

Ładowanie...

Rzeczy straszne

17.03.2009
Czyta się kilka minut
Moja pamięć zachowuje nietknięte wspomnienie styczniowego poranka roku 1944, kiedy do naszego domu, otoczonego pięknym parkiem, weszło trzech oficerów gestapo.
W

W modlitewnym spotkaniu polsko-niemieckim uczestniczyłem po raz pierwszy w życiu, kiedy miałem już ponad 70 lat, w październiku 2005 r. Takich spotkań z pewnością było i nadal jest wiele, ale mnie się jakoś nie zdarzyło na nich bywać... Może dlatego, że nie umiem po niemiecku? A może działała podświadomość? Wtedy poprosili mnie, żebym zabrał głos. Mówili też inni, oczywiście o warunkach naszego wzajemnego zbliżenia. Kiedy przyszła na mnie kolej, wyznałem, że to, co powiem, publicznie mówię po raz pierwszy w życiu. Że to opowieść dość osobista.

Istotnym i wciąż aktualnym warunkiem zbliżenia jest oczyszczenie pamięci, o którym mówił Jan Paweł II w Roku Jubileuszowym. Dlatego do dziś nie mogę przyjąć rady polskich biskupów, którzy 40 lat temu w liście do biskupów niemieckich napisali: "spróbujmy zapomnieć". Zapomnieć?...

Może kluczem jest ta...

4217

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]