Reklama

Rybka zwana Alicją

Rybka zwana Alicją

01.04.2019
Czyta się kilka minut
Pięć. Tyle euro wzięła ode mnie pani w małej smażalni za wielką jak kinowy kubeł popcornu tutkę pełną sardeli i kalmarów w tycim miasteczku Cetara nieopodal Amalfi. A może raczej wiosce?
ADOBE STOCK
P

Piętrowe domy przy brukowanych zaułkach tworzących regularną siatkę i solidny murowany kościół z kopułą nie stanowią tutaj jeszcze o miejskości. Miasto od wsi tym się różni, uczyli mnie na studiach, że większość populacji nie trudni się zajęciami rolniczymi (albo rybołówstwem, jeśli jesteśmy nad morzem). A tu miejscowi poza sezonem letniskowym żyją głównie z połowu. Ale za to wieczorami, iście po miejsku, spędzają czas w miejscach publicznych. Mimo morskiego chłodu młodzi rżną w rozklekotane piłkarzyki rozstawione wprost na ulicy, przy czym bluźniercza zawiłość ich przekleństw nie ustępuje tym, które dobiegają z wnętrza baru, gdzie starsi śledzą mecz na telewizorze. Akurat jakiś niezbyt ważny, więc jest szansa wejść, wypić kawę z zachowaniem w całości usznych bębenków. Kawę dokładnie taką, jakiej trzeba o jedenastej wieczorem – z twardym kopem w finiszu, spaloną i gorzką. Wiele można...

5900

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

i smak, i styl!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]