Reklama

Ładowanie...

RWE i CIA

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Podczas pracy w Radiu Wolna Europa nie odczuwałem tam obecności CIA. Jedynym ukrytym aspektem naszej działalności było źródło funduszy. Wszystko inne nie różniło się od funkcjonowania normalnej radiostacji. CIA sterowała za to Radiem Swoboda - pisze w KARCIE (38) Jan Nowak Jeziorański, dyrektor Rozgłośni Polskiej RWE w latach 1951-1975.
I

I wspomina: “Stanowisko dyrektora objąłem 10 grudnia 1951, na pół roku przed inauguracją programów. Na miesiąc przed moim przyjazdem do Monachium, dyrekcja radia uruchomiła dwuosobową redakcję polskiego dziennika. Dzienniki z Monachium poprzedzały godzinną audycję nadawaną z Nowego Jorku. Jednym z redaktorów został Jerzy Szyszko-Bohusz ściągnięty z Londynu, drugim Antoni Tarnowski z Waszyngtonu. Obaj zwrócili mi uwagę na różne tajemnicze szyfrowane zdania nadawane po zakończeniu audycji. Przypominały hasła wysyłane przez BBC do francuskiego ruchu oporu, w rodzaju: “John drunk his glass of whisky". Nie ulegało wątpliwości, że były to sygnały wysyłane do agentów amerykańskiego wywiadu w Polsce albo do polskich grup podziemnych wspieranych przez Amerykanów. Tarnowski twierdził, że jest to z pewnością operacja CIA. W Waszyngtonie - wyjaśnił mi - jest tajemnicą poliszynela, że...

4747

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]