Reklama

Rumuński introwertyzm

Rumuński introwertyzm

31.01.2016
Czyta się kilka minut
W Rumunii Polska jest często postrzegana jako model rozwiązań rozwojowych.
D

Dlatego ze wszystkich państw włączanych do idei Międzymorza najbardziej atrakcyjne dla Rumunii są Polska i kraje Grupy Wyszehradzkiej. Polska i Rumunia rozwijają swe relacje w formule strategicznego partnerstwa, formalnie zawartej w 2009 r. Niedawno minister Waszczykowski odwiedził Bukareszt, podpisano drugi plan działań w ramach umowy o partnerstwie. Treść planu nie jest jawna, ale rumuńscy dyplomaci przyznają, że w 80 proc. jest on poświęcony obronności – oba kraje mają podobną, jeśli nie identyczną percepcję zagrożeń.

Ale choć Polska i Rumunia mają podobną percepcję swej roli w Europie Środkowej, ich gotowość do konkretnych działań jest różna. Rumunia jest dość introwertycznym aktorem, opiera się głównie na sojuszu z USA, a 90 proc. swej aktywności na obszarze posowieckim kieruje na Mołdawię. Jest nieobecna na Bałkanach, ma trudne relacje z Węgrami. W kwestii ukraińskiej...

1429

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]