Reklama

RPA: Próba generalna

RPA: Próba generalna

w cyklu STRONA ŚWIATA
23.12.2021
Czyta się kilka minut
Wybory samorządowe w RPA udały się opozycji. Burmistrzem Johannesburga po raz pierwszy została czarnoskóra kobieta, a dominująca partia po raz pierwszy nie przekroczyła 50 procent poparcia i straciła największe miasta w kraju.
Wybory samorządowe, Johannesburg / fot. GUILLEM SARTORIO/AFP/East News
R

Republiką Południowej Afryki od ponad 25 lat niepodzielnie rządzi jedna parta – Afrykański Kongres Narodowy (ANC), wyzwoleńczy ruch Nelsona Mandeli z czasów walki z apartheidem. ANC wygrywa wszystkie wolne wybory. Od tych z 1994 roku, kiedy po raz pierwszy czarni głosowali na równi z białymi, do ostatnich – samorządowych, w listopadzie 2021 roku. Ten krajobraz może się wkrótce zmienić, bo kolejne zwycięstwa przychodzą ANC z coraz większym trudem. Zwłaszcza w wyborach samorządowych, gdzie sprawność w zarządzaniu liczy się bardziej niż historyczne zasługi. Nieudolność i korupcja kongresowych dygnitarzy, dawnych buntowników i rewolucjonistów, skłania wyborców do szukania nowej alternatywy. W listopadzie ANC znów wygrał, ale po raz pierwszy w skali kraju nie przekroczył 50 procent poparcia. Po udanej kampanii partie opozycyjne zawiązują przymierza i przejmują władzę w największych...

9796

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]