Reklama

Ładowanie...

RPA: Próba generalna

w cyklu STRONA ŚWIATA
23.12.2021
Czyta się kilka minut
Wybory samorządowe w RPA udały się opozycji. Burmistrzem Johannesburga po raz pierwszy została czarnoskóra kobieta, a dominująca partia po raz pierwszy nie przekroczyła 50 procent poparcia i straciła największe miasta w kraju.
Wybory samorządowe, Johannesburg / fot. GUILLEM SARTORIO/AFP/East News
R

Republiką Południowej Afryki od ponad 25 lat niepodzielnie rządzi jedna parta – Afrykański Kongres Narodowy (ANC), wyzwoleńczy ruch Nelsona Mandeli z czasów walki z apartheidem. ANC wygrywa wszystkie wolne wybory. Od tych z 1994 roku, kiedy po raz pierwszy czarni głosowali na równi z białymi, do ostatnich – samorządowych, w listopadzie 2021 roku. Ten krajobraz może się wkrótce zmienić, bo kolejne zwycięstwa przychodzą ANC z coraz większym trudem. Zwłaszcza w wyborach samorządowych, gdzie sprawność w zarządzaniu liczy się bardziej niż historyczne zasługi. Nieudolność i korupcja kongresowych dygnitarzy, dawnych buntowników i rewolucjonistów, skłania wyborców do szukania nowej alternatywy. W listopadzie ANC znów wygrał, ale po raz pierwszy w skali kraju nie przekroczył 50 procent poparcia. Po udanej kampanii partie opozycyjne zawiązują przymierza i przejmują władzę w największych...

9796

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]