Reklama

Rozumiem Obamę

19.05.2009
Czyta się kilka minut
Tim Hetherington, laureat World Press Photo: Fotografia przemawia natychmiast do każdego, nawet do ludzi, którzy nie potrafią czytać. Rozmawiała Magdalena Rittenhouse
M

Magdalena Rittenhouse: Jako fotograf dokumentalista uważa Pan, że Obama postąpił słusznie, wstrzymując publikację tych zdjęć?

Tim Hetherington: I on, i jego współpracownicy rozumieją, jak funkcjonują media. Zdają sobie sprawę, że obraz oddziałuje inaczej niż słowo. Wiedzą też, przed jakimi wyzwaniami stają współcześni dziennikarze: często brak im czasu i miejsca na szczegółowe wyjaśnienia. O ile odtajnione dokumenty muszą pojawić się w jakimś kontekście, to obraz może zaistnieć samodzielnie i dlatego ma większą moc oddziaływania. Aby zrozumieć, jakie jest znaczenie instrukcji CIA, potrzebna jest pewna wiedza. Fotografia przemawia natychmiast do każdego, nawet do ludzi, którzy nie potrafią czytać albo nie mają pojęcia o kontekście.

Świat wie już, że Amerykanie stosowali tortury. Ujawniono różne dokumenty. Czy ma...

2470

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]