Reklama

Rozum i niewola emocji

Rozum i niewola emocji

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Dwieście pięćdziesiąt lat po śmierci Monteskiusza (1689-1755) jego dzieła czytamy, jakby były napisane wczoraj. Wzięliśmy od niego bardzo wiele - a moglibyśmy wziąć jeszcze więcej.
M

Monteskiusz był zwolennikiem monarchii konstytucyjnej, ale doceniał również zalety republiki, czyli demokracji. Monarchia w pierwszej połowie XVIII wieku stanowiła po prostu oczywistą formę władzy dla realizacji celu, jaki był dla Monteskiusza najważniejszy, czyli rządów prawa. Nawet uczniowie wiedzą, że to od Monteskiusza pochodzi zasada podziału władz, ale wzięliśmy od niego dużo więcej, a wielu jego mądrych uwag nie uwzględniliśmy. Może kilka słów najpierw o tym, czego nie uwzględniliśmy.

"Miłość praw i ojczyzny"

Monteskiusz uważa, jak wielu innych po nim, że są tylko dwa sposoby głosowania nadające się do demokracji i spełniające jej warunki. Pierwszy: “Wybór losem zgodny jest z naturą demokracji... Losowanie to jest sposób wyboru, który nikogo nie uraża, zostawia każdemu obywatelowi godziwą nadzieję służenia ojczyźnie"....

8900

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]