Reklama

Rozdrapywanie rany

Rozdrapywanie rany

16.01.2005
Czyta się kilka minut
Język na wygnaniu to najważniejsza z przetłumaczonych na polski książek Noblisty - od czasów Losu utraconego. Choć porusza tematy dyskutowane po wielokroć, trudno w niej natknąć się na choćby jedną banalną myśl.
N

Nie należy zniechęcać się tym, że na “Język na wygnaniu" składają się przede wszystkim różnego rodzaju mowy i wykłady okolicznościowe (a także kilka artykułów napisanych dla niemieckiej i szwajcarskiej prasy). Szybko przekonamy się, że nie mamy do czynienia ze zbiorem odprysków, zmontowanym na fali rosnącej popularności pisarza; zebrane w książce teksty tworzą w swej różnorodności spójną całość.

“Język na wygnaniu" to opowieść Kertésza o naszej współczesności, której korzenie tkwią w przeszłości. I o naszej przeszłości, która “długim, mrocznym cieniem" kładzie się na teraźniejszości. Piszę: o naszej, bo Holokaust jest według Kertésza wspólną i aktualną sprawą wszystkich Europejczyków. A w każdym razie powinien się nią stać. Siłę tego przeświadczenia autora “Fiaska" wyraża opowiedziana przez niego zjadliwa historyjka. Na bankiecie zorganizowanym przez dużą...

9513

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]