Reklama

Ładowanie...

Rosja i Chiny: Wróg mojego wroga

z Tokio
27.02.2022
Czyta się kilka minut
Syberyjski niedźwiedź zaprzyjaźnił się z chińskim smokiem. Oba mocarstwa mają jednak sprzeczne interesy, a potencjalnych napięć w relacjach dwóch wielkich sąsiadów da się wymienić wiele. Dziś jednak uwagę zwraca przede wszystkim niejednoznaczna postawa Pekinu wobec poczynań Putina z Ukrainą.
Spotkanie Władmira Putina i prezydenta Chin Xi Jinpinga, Brasilia, listopad 2019 r. / MIKHAIL SVETLOV / GETTY IMAGES
S

Spotkanie przywódców Chin i Rosji, które odbyło się tuż przed rozpoczęciem igrzysk w Pekinie, mogło być najważniejszym z dotychczasowych trzydziestu ośmiu. Dwudziestostronicowe oświadczenie wydane z tej okazji przez Xi Jinpinga i Władimira Putina podkreśla nie tylko bliskie więzy największych autorytarnych państw na świecie, ale też otwarcie rzuca wyzwanie zachodniemu ładowi pod przewodnictwem USA. Pierwsze zimowe igrzyska zorganizowane przez Chiny mogą więc zostać kiedyś zapamiętane jako oficjalny początek nowej zimnej wojny.

Zbliżenie obu krajów następowało stopniowo od drugiej połowy lat 90. XX w. W 2001 r. podpisały one traktat o przyjaźni, cztery lata później uzgodniły ostateczny przebieg wspólnej granicy, a na początku kolejnej dekady Putin ogłosił, że gospodarcza przyszłość jego kraju leży na Dalekim Wschodzie, gdzie dominują Chiny. Przełom we wzajemnych relacjach...

16625

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]