Reklama

Robert Frank nie żyje

Robert Frank nie żyje

16.09.2019
Czyta się kilka minut
Był rok 1955, gdy fotograf Robert Frank odbył pierwszą z trzech wielkich podróży przez Stany Zjednoczone.
NANCY KASZERMAN / ZUMA PRESS / FORUM
P

Przywiózł z nich pół tysiąca rolek filmu. W albumie „The Americans” (1959) opublikował 83 czarno-białe zdjęcia, łamiąc, jak wtedy mówiono, wszystkie konwencje fotografii. Później – jako jedne z pierwszych, które uwolniły nas od popkulturowych obrazów Ameryki – przeszły one do historii. Wtedy jednak krytycy byli bezlitośni: „przypadkowe rozmycia, ziarno, (…) ogólne niechlujstwo”, recenzował wpływowy magazyn „Popular Photography”. Robert Frank, fotograf Amerykanów, zmarł w minionym tygodniu w wieku 94 lat. ©(P)

Czytaj także: Poemat wyssany z Ameryki - Magdalena Rittenhouse o Robercie Franku

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]