Reklama

Robert Frank nie żyje

Robert Frank nie żyje

16.09.2019
Czyta się kilka minut
Był rok 1955, gdy fotograf Robert Frank odbył pierwszą z trzech wielkich podróży przez Stany Zjednoczone.
NANCY KASZERMAN / ZUMA PRESS / FORUM
P

Przywiózł z nich pół tysiąca rolek filmu. W albumie „The Americans” (1959) opublikował 83 czarno-białe zdjęcia, łamiąc, jak wtedy mówiono, wszystkie konwencje fotografii. Później – jako jedne z pierwszych, które uwolniły nas od popkulturowych obrazów Ameryki – przeszły one do historii. Wtedy jednak krytycy byli bezlitośni: „przypadkowe rozmycia, ziarno, (…) ogólne niechlujstwo”, recenzował wpływowy magazyn „Popular Photography”. Robert Frank, fotograf Amerykanów, zmarł w minionym tygodniu w wieku 94 lat. ©(P)

Czytaj także: Poemat wyssany z Ameryki - Magdalena Rittenhouse o Robercie Franku

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]