Reklama

Rewolucja po rewolucji

Rewolucja po rewolucji

19.10.2014
Czyta się kilka minut
Wybory do parlamentu Ukrainy przypieczętują zmianę polityczną, jaka dokonała się w wyniku Majdanu. Ale przed nową władzą piętrzą się wyzwania, których stawką jest suwerenność.
Plakat antykorupcyjnej akcji społecznej z Czerniowiec na ukraińskiej Bukowinie Fot. DOMENA PUBLICZNA
W

Wynik wyborów do Rady Najwyższej w najbliższą niedzielę jest tak łatwy do przewidzenia, jak nigdy w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Wszystko wskazuje, że bezapelacyjnym zwycięzcą będzie Blok Petra Poroszenki (z jego list startują też kandydaci partii UDAR Witalija Kliczki). Sondaże dają mu nawet 40 proc. głosów.
Wprawdzie partia prezydenta będzie zapewne potrzebować koalicjanta, ale nie musi długo szukać. Front Ludowy – nowa partia na czele z premierem Arsenijem Jaceniukiem, powstała po niedawnym rozłamie w Batkiwszczynie Julii Tymoszenko – już deklaruje, że umowę koalicyjną z Blokiem może podpisać nawet przed wyborami. Obie partie prowadzą „dżentelmeńską” kampanię, nie krytykując się nawzajem. Zatem w nowej Radzie Najwyższej powstanie najpewniej proprezydencka koalicja, która umocni wpływ Poroszenki na scenę polityczną kraju.
W parlamencie znajdzie się jeszcze co...

5341

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]