Reklama

Ładowanie...

Requiem ludowe

26.04.2015
Czyta się kilka minut
Pieśni ze „Śpiewnika pelplińskiego” funkcjonowały od 150 lat w przekazie ustnym i w odpisach z zeszytów wiejskich pieśniarzy. Teraz można posłuchać ich na płycie.
Adam Strug z członkami zespołu Kwadrofonik: Miłoszem Pękalą, Bartkiem Wąsikiem, Magdaleną Kordylasińską i Emilią Sitarz. Warszawa, 2014 r. Fot. Agata Grzybowska / AGENCJA GAZETA
N

Niezależnie od tego, czy jego siła tkwi w zestawieniu brutalnie jednoznacznego przekazu z barokową formą, czy wynika z głębokich, symbolicznych odczytań artystów, płyta „Requiem ludowe” zespołu Kwadrofonik i Adama Struga jest dziełem przejmującym.

– Gdy Adam śpiewał te specyficzne słowa, czułem na karku powiew chłodu zza grobu. Czułem marność życia i zapach ziemi – mówi o pieśniach zebranych na płycie Bartłomiej Wąsik, pianista grupy Kwadrofonik (laureaci Paszportu „Polityki” 2014). Emocje, które im towarzyszyły, były tym silniejsze, że zespół niemal od dekady planował większą formę muzyczną, która odnosiłaby się do muzyki tradycyjnej. Szczególnie pociągała ich tematyka żałobna. Kwartet stawiał kroki na gruncie muzyki folkowej z wielką ostrożnością. Nie chcieli ryzykować. Nie chcieli spalić tego pomysłu.

Powściągliwość opłaciła się nie tylko dlatego, że zaowocowała...

8829

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]