Reklama

Requiem ludowe

Requiem ludowe

26.04.2015
Czyta się kilka minut
Pieśni ze „Śpiewnika pelplińskiego” funkcjonowały od 150 lat w przekazie ustnym i w odpisach z zeszytów wiejskich pieśniarzy. Teraz można posłuchać ich na płycie.
Adam Strug z członkami zespołu Kwadrofonik: Miłoszem Pękalą, Bartkiem Wąsikiem, Magdaleną Kordylasińską i Emilią Sitarz. Warszawa, 2014 r. Fot. Agata Grzybowska / AGENCJA GAZETA
N

Niezależnie od tego, czy jego siła tkwi w zestawieniu brutalnie jednoznacznego przekazu z barokową formą, czy wynika z głębokich, symbolicznych odczytań artystów, płyta „Requiem ludowe” zespołu Kwadrofonik i Adama Struga jest dziełem przejmującym.

– Gdy Adam śpiewał te specyficzne słowa, czułem na karku powiew chłodu zza grobu. Czułem marność życia i zapach ziemi – mówi o pieśniach zebranych na płycie Bartłomiej Wąsik, pianista grupy Kwadrofonik (laureaci Paszportu „Polityki” 2014). Emocje, które im towarzyszyły, były tym silniejsze, że zespół niemal od dekady planował większą formę muzyczną, która odnosiłaby się do muzyki tradycyjnej. Szczególnie pociągała ich tematyka żałobna. Kwartet stawiał kroki na gruncie muzyki folkowej z wielką ostrożnością. Nie chcieli ryzykować. Nie chcieli spalić tego pomysłu.

Powściągliwość opłaciła się nie tylko dlatego, że zaowocowała...

8829

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]