Reklama

Grzebanie w tradycji

11.04.2022
Czyta się kilka minut
Polska muzyka tradycyjna nie żegna się wcale ze światem, choć ze śmiercią najbardziej jej do twarzy. Zespół Polskie Znaki postanowił właśnie przybliżyć współczesnemu słuchaczowi tradycyjne pieśni pogrzebowe.
Polskie Znaki (od lewej: Janusz Zdunek, JarosławWażny, Radek Łukasiewicz), styczeń 2022 r. KOBAS LAKSA / MATERIAŁY PRASOWE
K

Każdego roku kolejni polscy twórcy odnoszą się do dorobku wiejskich muzykantów i ludowych śpiewaczek. Niektórzy nie tylko studiują ich pieśni, ale także przeprowadzają z nimi wywiady, rejestrują ich śpiew. Potem kultywują te dzieła w oryginalnej formie lub dokonują ich reinterpretacji.

W 2019 r. trio Grochocki, Odorowicz, Kozieł nagrało album „Pieśni przejścia”, na który składają się głównie lubelskie pieśni żałobne. W tym roku ukazało się „Community of Grieving”, za sprawą którego Zofia Hołubowska i Julia Giertz przenoszą ludowy lament w środowisko posępnej elektroniki. Jesienią natomiast pojawi się wznowienie dawno już – co niedziwne – wyprzedanego ­„Requiem ludowego” autorstwa Kwadrofonika i Adama Struga. A to tylko kilka ­głośnych tytułów z półki „pieśni żałobne”.

Z tego też powodu co najmniej niefortunne wydaje mi się hasło promujące album „Rzeczy ostatnie” zespołu...

11769

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]