Reklama

Religia (nie)obowiązkowa

Religia (nie)obowiązkowa

07.09.2013
Czyta się kilka minut
Problemem nie jest troska Kościoła katolickiego o religię w szkole, ale moralna dwuznaczność polskich władz, które systematycznie naruszają Konstytucję RP w punktach dotyczących świeckości państwa i jego neutralności światopoglądowej.
W

Wypowiadając się ostatnio na tych łamach na temat religii w szkole, ks. Adam Boniecki, Piotr Sikora, Łukasz Łukasiak i Przemysław Wilczyński reprezentują (częściowo) odmienne stanowiska. Boniecki uważa, że „rezygnacja z nauczania religii w szkołach byłaby krokiem fatalnym dla edukacji w ogóle, nie tylko religijnej. (...) Fatalnym dla Kościoła. (...) Fatalnym dla księży”. Sikora wątpi, czy nauczanie religii pojmowane jako katecheza da się sensownie uplasować w ramach edukacji szkolnej. Proponuje przedmiot będący sumą katechezy, religioznawstwa, etyki i filozofii. Łukasik jest optymistą i sądzi, że można ulepszyć program i zwiększyć kompetencje katechetów, a to umożliwi znaczną poprawę obecnej sytuacji. Wilczyński przypomina sposób wprowadzania religii do szkół, podaje przykłady „stronniczego” stosunku szkół do etyki (rozumianej jako alternatywa dla tych, którzy nie chcą uczęszczać na...

9743

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]