Reklama

Referendalna wysypka

Referendalna wysypka

07.10.2013
Czyta się kilka minut
Wzywanie do bojkotu, choć gryzie się z wyobrażeniem o demokracji, jest racjonalne z punktu widzenia absurdalnych reguł gry. Identyczne komunikaty wysyłał Jarosław Kaczyński, gdy w Łodzi było referendum w sprawie odwołania prezydenta Kropiwnickiego.
G

Głosowanie w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z funkcji prezydenta stolicy ma swoją wagę, lecz nie sposób nie dostrzec, że na rok przed wyborami samorządowymi sypnęło referendami w całym kraju: od Wadowic po Kędzierzyn-Koźle. Ta wysypka, wraz z towarzyszącą jej gorączką podchodów i oskarżeń, jest objawem bardzo konkretnej choroby – mającej przyczyny równie żałosne, co łatwe do usunięcia.
W WYBORACH JEST TRUDNIEJ
Wysyp referendów jest w części wynikiem słabnięcia partii rządzącej, a w części rosnącego niezadowolenia społecznego – problemów związanych z ustawą śmieciową, zadłużeniem miast itd. Powinien nam jednak dać do myślenia fakt, że wiele grup, które chciałyby dokonać zmian w samorządzie, nie czeka do przyszłorocznych wyborów, lecz sięga po nadzwyczajne środki. Nadzwyczajne narzędzia nie powinny być łatwiejsze w stosowaniu niż środki...

7587

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]