Reklama

Redaktor i Filozof

Redaktor i Filozof

22.12.2016
Czyta się kilka minut
„Tezy o nadziei i beznadziejności” – dla mnie jeden z najważniejszych tekstów formacyjnych – przeczytałem w maszynopisie w roku bodaj 1975. Pierwodruk miały w 1971 r. w „Kulturze”.
I

Ich autor, Leszek Kołakowski, przebywający już wtedy za granicą, ale na paszporcie polskim, przed publikacją rozesłał do przyjaciół w kraju list-okólnik, świadom oczywiście, że większość przesyłek nie dotrze do adresatów, bo przejęta zostanie przez Służbę Bezpieczeństwa. „W najbliższych dniach – pisał – niechybnie dobiegnie Was wiadomość, że ukazał się mój artykuł w »Kulturze« paryskiej. Nie wiem, oczywiście, czy zacznie się z tego powodu szczekanie w gazetach, tryumfalne odkrycie, że wedle najnowszych materiałów jestem agentem CIA lub że już w 1905 roku służyłem w Ochranie itp. Nie jest to zresztą istotne. (...) Najważniejsza rzecz, którą chcę w tej chwili wyjaśnić, jest taka oto. Ogłoszenie tego artykułu nie jest bynajmniej, w żadnym sensie, aktem »zrywania« z obecnością moją w Polsce, lecz, przeciwnie, próbą włączenia się do sytuacji. (...) Traktuję fakt ogłoszenia go w »Kulturze...

2887

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]