Reklama

„Z Wami czuję się dobrze”

„Z Wami czuję się dobrze”

29.01.2018
Czyta się kilka minut
„Drogi Panie Redaktorze, nie umiem Panu powiedzieć, jak miło było mi w Maisons-Laffitte, w atmosferze Waszego domu, której tak mi brakuje tutaj” – pisał Józef Wittlin do Jerzego Giedroycia w grudniu 1958 r., po powrocie do Nowego Jorku z europejskiej podróży.
S

Spotkali się wtedy po raz pierwszy, choć korespondencja trwała już ponad dziesięć lat.

Józef Wittlin (1896–1976) wyjechał z Polski na kilka tygodni przed wybuchem II wojny pod wpływem nagonki, dla której pretekstem stał się jego pacyfizm, nagonki o podłożu wyraźnie antysemickim. Był już wtedy autorem „Hymnów” (1920), przekładu „Odysei”, tłumaczeń kilku powieści Josepha Rotha, z którym się przyjaźnił, a przede wszystkim „Soli ziemi” (1936) – jednej z najwybitniejszych powieści polskich XX w. Dzieło, które odniosło wielki sukces, także międzynarodowy, miało otwierać trzytomowy cykl zatytułowany „Powieść o cierpliwym piechurze”, ale rękopis części drugiej zaginął w 1940 r. podczas ucieczki Wittlinów z Francji do Portugalii i autor nigdy go już w całości nie odtworzył. Od 1941 r. mieszkał w Ameryce i tam pozostał po wojnie. Borykający się z emigracyjną codziennością, pochłonięty...

2893

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]