Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

„Z Wami czuję się dobrze”

„Z Wami czuję się dobrze”

29.01.2018
Czyta się kilka minut
„Drogi Panie Redaktorze, nie umiem Panu powiedzieć, jak miło było mi w Maisons-Laffitte, w atmosferze Waszego domu, której tak mi brakuje tutaj” – pisał Józef Wittlin do Jerzego Giedroycia w grudniu 1958 r., po powrocie do Nowego Jorku z europejskiej podróży.
S

Spotkali się wtedy po raz pierwszy, choć korespondencja trwała już ponad dziesięć lat.

Józef Wittlin (1896–1976) wyjechał z Polski na kilka tygodni przed wybuchem II wojny pod wpływem nagonki, dla której pretekstem stał się jego pacyfizm, nagonki o podłożu wyraźnie antysemickim. Był już wtedy autorem „Hymnów” (1920), przekładu „Odysei”, tłumaczeń kilku powieści Josepha Rotha, z którym się przyjaźnił, a przede wszystkim „Soli ziemi” (1936) – jednej z najwybitniejszych powieści polskich XX w. Dzieło, które odniosło wielki sukces, także międzynarodowy, miało otwierać trzytomowy cykl zatytułowany „Powieść o cierpliwym piechurze”, ale rękopis części drugiej zaginął w 1940 r. podczas ucieczki Wittlinów z Francji do Portugalii i autor nigdy go już w całości nie odtworzył. Od 1941 r. mieszkał w Ameryce i tam pozostał po wojnie. Borykający się z emigracyjną codziennością, pochłonięty...

2893

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]