Reklama

Raport o stanie kryzysu

Raport o stanie kryzysu

17.09.2013
Czyta się kilka minut
Czy gdyby 5 lat temu bank Lehman Brothers nie upadł, to nie byłoby kryzysu – najpierw w USA, a potem w kolejnych miejscach świata, także w Europie?
O

Oczywiście, że byłby – ogłoszenie upadłości przez ten bank nie było przecież przyczyną, lecz „tylko” katalizatorem kryzysu. A właściwie: kryzysów – bo w świecie zachodnim mamy dziś kilka jego rodzajów. O ile więc wrzesień 2008 r. jest datą symboliczną dla USA – i szerzej: dla kryzysu globalnego w sferze finansów – o tyle dla Europy kolejną kluczową datą jest maj 2010 r. Wtedy zaczął się – albo precyzyjniej: ujawnił – kryzys w strefie euro. Najpierw w Grecji, a potem w kolejnych krajach, które albo musiały korzystać z unijnej pomocy, albo – jak Francja – „tylko” wpadły w recesję. Mówiąc o różnych jego obliczach, trzeba więc wymienić kryzys rynków finansowych, kryzys sektora bankowego, kryzys gospodarki realnej, kryzys zadłużeniowy państw... A także – aspekt polityczny: w minionych latach kryzys obalił w Europie nie tylko wiele rządów, lecz wpłynął na sposób funkcjonowania Unii.
...

1217

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]