Reklama

Ładowanie...

Rachunek sumienia Kościoła w Polsce

11.12.2007
Czyta się kilka minut
"Co jest właściwie złego w Kościele? - zapytał ktoś Matkę Teresę zKalkuty. "Ty ija - usłyszał wodpowiedzi. Jeśli Kościół nie jest taki, jakim powinien być zwoli Chrystusa, jeśli nie jest święty, to dlatego, że my, którzy jesteśmy Kościołem, nie jesteśmy święci. (Tekst po raz pierwszy ukazał się w Więzi nr 3/1996).
O

Oczywiście wiemy, że Kościół w swojej istocie jest święty, a jeśli nie jest święty w oczach ludzi patrzących nań z zewnątrz, ludzi Kościołowi niechętnych, nie rozumiejących, czym jest Ko­ściół, to dlatego, że jesteśmy ludźmi obarczonymi ludzką niedo­skonałością, i dlatego Kościół jest święty i nieświęty zarazem, bo jest boski i ludzki.

To, co nie jest święte w Kościele, jest błędem, zaniedbaniem, nieraz grzechem. Jeśli błędem czy grzechem całego Kościoła, to jednak odpowiedzialność za to jest zróżnicowana. Każdy z nas ponosi jakąś cząstkę tej odpowiedzialności, w takiej mierze, w ja­kiej z własnej winy, a może i bez własnej winy nie jest święty. Odpowiedzialność ta jest podzielona, nierówno zresztą, nie tylko między jednostki, ale i między różne elementy składowe tego Ko­ścioła, struktury czy środowiska w nim istniejące.

Spróbujmy odpowiedzieć...

13010

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]