Reklama

Pytania niebezpieczne

Pytania niebezpieczne

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Zwycięstwo czy klęska? Człowiek czy Bóg? Zmartwychwstały czy powracający? Właściwie zrozumiany czy "wtórnie ureligijniony"? Przyznajmy uczciwie: większość z nas woli takich kwestii nie dotykać.
W

Warto było czekać na czasy, gdy i w Polsce ktoś odważny rozpocznie dyskusję na tematy naprawdę istotne dla chrześcijaństwa. Istotne w sensie dosłownym, czyli dotykające samej istoty wiary w Chrystusa.

Mam to szczęście, że byłem słuchaczem serii wykładów prof. Tomasza Węcławskiego "Uniwersum wczesnych chrześcijan". Pragnę zatem odpowiedzieć na tekst ks. Grzegorza Strzelczyka ("TP" nr 6/08), którego autor odnosi się do tych wykładów (choć, jak rozumiem, zna je jedynie ze skryptu) i w ogóle do badań prof. Węcławskiego. W zasadzie zgadzam się jedynie z ostatnią myślą tego artykułu, która dotyczy cudownej reanimacji dyskursu teologicznego w Polsce.

Konstrukcja czy rekonstrukcja

Szukanie pierwotnej nauki Jezusa wyglądać może dwojako. Może być nieustannym cofaniem się niemal na ślepo przez wieki, połączonym z...

7437

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]