Reklama

Puste miejsce

Puste miejsce

24.08.2010
Czyta się kilka minut
Oficjalna pamięć jest kompromisem, który odzwierciedla aktualną równowagę sił. Nigdy nie jest nam z góry dana. I nie jest nam dana raz na zawsze.
W

W życiu zbiorowości pamięć zaczyna się zwykle tam, gdzie kończy się żałoba. Kiedy obrazy i wspomnienia tego, co utracone, przestają towarzyszyć społecznej codzienności. Ustępują miejsca opowieści o tym, co było - zastygłej. To, co utracone, nie nawiedza już zbiorowości, lecz musi być uroczyście przywoływane. Wielogłos przejawów upamiętniania - zarówno spontanicznych, oddolnych, jak i inscenizowanych przez aktorów politycznych - zostaje przesłonięty skodyfikowaną, urzędową formułą zbiorowej pamięci. Mimo że pamięć oficjalna nie panuje nigdy niepodzielnie, gdyż narażona jest na kontestację ze strony tych, których wizja przeszłości się w niej nie mieści, to ją słychać najgłośniej. Przypomina o sobie za pośrednictwem pomników, muzeów, programów szkolnych, rytuałów publicznych, rocznicowych obchodów.

Pamięć zapomnienia

Modelowym...

11810

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]