Reklama

Ptyś i kaczka Mao

Ptyś i kaczka Mao

27.02.2012
Czyta się kilka minut
Z okazji stu dni rządów Donalda Tuska Jarosław Kaczyński napisał list do członków swej partii. Użył w nim bardzo u nas lubianego, ale nieco tracącego już smak porównania, że Polska Tuska jest jak ta z czasów Gomułki.
P

Porównywanie dziś kogokolwiek do Gomułki przynosi coraz większe kłopoty, coraz więcej ludzi, by zrozumieć, o co chodzi, musi wyklikać sobie to nazwisko w Wikipedii, bo warto sobie uzmysłowić, że Władysław Gomułka odszedł z polityki i życia publicznego 42 lata temu. To dawno. Na tyle dawno, że w ogóle nie da się znaleźć żadnej nici, mogącej łączyć towarzysza „Wiesława” z dzisiejszością, z Tuskiem czy z Kaczyńskim, który zresztą był pierwszą ofiarą tego porównania i chyba dlatego archaicznym Gomułką gryzie.

Przy okazji tego typu odnośni da się zauważyć pewne mody, które nie zważają na jakikolwiek sens. Zważmy, że najczęstszymi i najstarszymi historycznie figurami używanymi w ilustrowaniu teraźniejszości jest dziś Hitler, Stalin bądź ich urzędnicy. Owszem, zwłaszcza u ludzi lepiej obeznanych z historią powszechną pojawia się przyrównanie kogoś, kto lubi się napić koniaku, do...

3787

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]