Reklama

„Ptaszek mnie pobłogosławił”

„Ptaszek mnie pobłogosławił”

08.04.2013
Czyta się kilka minut
To pierwsze od 14 lat wybory, w których nie startuje Hugo Chávez. Czy „chávizm” przeżyje swego twórcę? Czy następcą ikony latynoskiej lewicy zostanie jego „apostoł” – wprawdzie wierny Chávezowi, ale nudny?
G

Gdy umarł – 5 marca, po dwuletniej walce z rakiem – za jego trumną uformował się ośmiokilometrowy marsz. Potem przez kilka dni, stojąc w wielkich kolejkach i upale, ponad dwa miliony Wenezuelczyków żegnały wystawione za szybą zwłoki Hugo Cháveza. Na fali żałoby ogłoszono nawet, że zostanie on – jak Lenin i Mao – zabalsamowany i umieszczony w mauzoleum, „aby lud mógł go wiecznie oglądać”.
Na szczęście – choćby dla dyskusji o bilansie jego 14-letnich rządów – to wykluczono (ciało zbyt długo przebywało w złych warunkach). Dziś Chávez leży w sarkofagu z czarnego marmuru w asyście czterech huzarów w Cuartel de la Montaña – bazie wojskowej, zamienionej w Muzeum Historii Rewolucji. Zwolennicy przychodzą nadal, modlą się, dotykają sarkofagu. Większość z nich chce, by spoczął w Panteonie Narodowym obok Simóna Bolívara, XIX-wiecznego wyzwoliciela, któremu Chávez dał nowe życie: do końca...

7438

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]