Reklama

Ładowanie...

Przywracanie pamięci o cywilach Warszawy

Przywracanie pamięci o cywilach Warszawy

10.10.2022
Czyta się kilka minut
O

Od lat zbierano i przypominano nazwiska poległych powstańców. Od dawna o pamięć o jego cywilnych ofiarach zabiegali też kombatanci – na czele z Wandą Traczyk-Stawską, inicjatorką powstania Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, którą otwarto 2 października.

Wzniesiono dwa pawilony z szarego betonu. W jednym z nich prezentowany jest wstrząsający plan stolicy, na którym zaznaczono miejsca rozstrzelań, przypominając losy tej największej wojennej nekropolii. Najważniejszą częścią upamiętnienia jest jednak Mur Pamięci. Znalazło się na nim ponad 62 tys. tabliczek z nazwiskami poległych cywilów i żołnierzy. Są też jeszcze te niezapisane. Na nich zostaną upamiętnione kolejne zidentyfikowane ofiary.

„Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera” – te słowa Olgi Tokarczuk przywołali twórcy Izby. Powstałej po to, by nie zatarła się pamięć o tamtych wydarzeniach oraz o indywidualnych historiach cywilnych mieszkańców Warszawy. Przypomina wreszcie o konsekwencjach przemocy, radykalizmów i wojny. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk sztuki, dziennikarz, redaktor, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Laureat Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za 2013 rok.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]