Reklama

Przypadki poety wykwintnego

Przypadki poety wykwintnego

17.01.2007
Czyta się kilka minut
Czy klasycyzm w wydaniu Artura Międzyrzeckiego może naprawę żyć i ożywiać? Jeśli nie udało się Zagajewskiemu, Drzewuckiemu, Wenclowi, dlaczego może się udać jemu? Podam kilka powodów...
N

Nie spotkałem już od dość dawna nikogo, kto czytałby wiersze Artura Międzyrzeckiego. Prędzej tłumaczenia, ale wierszy nie. Dziwne? Nie. Podziw, a tym bardziej zainteresowanie starzeją się niesłychanie szybko. Zazwyczaj parę lat wystarczy, żeby znany pisarz przestał kogokolwiek obchodzić. Jeśli jego książki nie są lekturami szkolnymi albo nie zostały sfilmowane, to czeka je historycznoliteracki przytułek, w najlepszym razie wątła akademicka kariera w charakterze bohatera pracy magisterskiej lub doktorskiej. Świetnie więc, że szanowany wydawca zdecydował się na rozpoczęcie serii "poezja żywa" i dobrze, że pierwszym tomem - w dziesięciolecie śmierci poety - okazały się wiersze Międzyrzeckiego.

Wiersz dobrze ułożony

Wisława Szymborska, autorka wyboru, w lakonicznym wstępie deklaruje: "Poważam tę poezję za stale obecne w niej...

9656

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]