Reklama

Przypadki, którymi rządziła opatrzność

Przypadki, którymi rządziła opatrzność

28.05.2013
Czyta się kilka minut
Jego biografię budują w równym stopniu badania rękopisów z Qumran, co pamięć żydowskiej tożsamości, doświadczenie Holokaustu i lata skomplikowanych relacji z Kościołem katolickim.
Geza Vermes Fot. Geraint Lewis / WRITER PICTURES / FORUM
8

8 maja 2013 r. w Oksfordzie zmarł prof. Geza Vermes – jeden z najwybitniejszych badaczy historycznego Jezusa i wczesnego chrześcijaństwa, wydawca przekładu rękopisów znad Morza Martwego, członek Akademii Brytyjskiej, wieloletni dyrektor studiów judaistycznych w Oksfordzie i redaktor „Journal of Jewish Studies”, laureat wielu honorowych doktoratów i międzynarodowych nagród.
Swoją autobiografię zatytułował: „Opatrznościowe przypadki” („Providential Accidents. An Autobiography”, Londyn 1998; wszystkie poniższe przekłady własne – KB). Paradoksalność tytułu polega na przekonaniu, że w ludzkim doświadczeniu zderzają się dwa przeciwne sobie czynniki – zupełna przypadkowość oraz przemyślana konsekwencja – i dopiero ich wypadkowa wyznacza kierunek, w którym życie nabiera pełni i rozpędu. A odkrywanie punktów, w których przypadek (lub wypadek) staje się zrządzeniem opatrzności, jest...

15866

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]