Reklama

Ładowanie...

Przypadek i konieczność

05.06.2006
Czyta się kilka minut
Klijnstra traktuje teatr przede wszystkim jako unikalną możliwość dotknięcia tego, co ulotne. Ważniejsze od spójnej fabuły są tutaj pojedyncze chwile, uchwycone i jakby na moment przetrzymane.
D

Dwóch przyjaciół przyjeżdża na letnisko, spotykają dziewczynę, razem spędzają czas. Jeden z nich jest poważny, racjonalny, drugi - szalony, narwany, być może lekko stuknięty. Wszak jako sześcioletni chłopiec został rażony piorunem i tylko cudem przeżył. No właśnie - czy cudem, czy, jak uważa jego przyjaciel, dzięki gumowym podeszwom butów, które posłużyły jako izolator? Ta wątpliwość staje się pretekstem do dyskusji o istnieniu wyższego porządku, w którym zachodzące wypadki znalazłyby wytłumaczenie. Pretekstem - bo, jak się później dowiadujemy, w istocie chodzi o śmierć koleżanki obydwu przyjaciół, ich wspólnej miłości sprzed lat, której nie zdołali powstrzymać przed samobójstwem. Spotkana na wakacjach dziewczyna przypomina tamtą i za jej sprawą dyskusja odżywa.

Trudno opowiedzieć dramat Abi Morgan tak, by nie zabrzmiało to trywialnie. Autorka za "Historię...

6141

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]