Reklama

Przy Grynbergowym stole

Przy Grynbergowym stole

04.12.2017
Czyta się kilka minut
Wesele nawet w swojej nazwie zawiera przymus dobrego nastroju.
PAUL MAGUIR / DEPOSITPHOTOS
M

Mało co bywa mi tak przykre jak terror tych niezbyt zgodnych z przyzwoitością i dzisiejszymi poglądami na role płci rytualików, które są niczym więcej, jak zinstytucjonalizowaną i akceptowalną społecznie ekspresją chuci. Owszem, w naszej kulturze rezygnującej z tresowania biczem instynktów, kiedy nawet namiętności przekładamy na język kontraktu równoprawnych stron, przestajemy potrzebować specjalnego glejtu, by ujawnić skiszone stłumienia. Co nie znaczy wcale, że dzięki temu nasze uczty na cześć nowej pary (i w domyśle nowego życia, jakie wraz z tym nadejdzie) stały się weselsze.

Co innego stypa, ten odwieczny obyczaj, dziś wypychany wraz z umieraniem poza nawias zwyczajności. Żywi i ocaleli wychodzą z cmentarza naznaczeni niewidzialną dla postronnych kreską – to znamię świadomości końca, zbijają się zatem w ciasną gromadę, by swoim ciepłem uwolnić się od ciężarku kamieni,...

6023

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]