Reklama

Obcy

Obcy

25.04.2004
Czyta się kilka minut
Zacznijmy może od przestrogi. Julia Hartwig, która tę książkę dla nas przygotowała i przetłumaczyła, opatrując ją tyleż obszernym, co instruktywnym posłowiem, lojalnie ostrzega: Richard Ellmann rozpoczyna swój wstęp do dwujęzycznego [francusko-angielskiego] wyboru Michaux stwierdzeniem, że lektura dzieł tego poety jest zajęciem »niepokojącym« dla czytelnika. Angielskie słowo uncomfortable dobrze odpowiada uczuciom towarzyszącym tej lekturze, najdalszej jak tylko być może od »komfortu« duchowego..
"

"Niepokój płynie stąd, że zaczynamy się jakby nie mieścić w wyobrażeniach o nas samych i o świecie. Zaś to, co proponuje Michaux, uwiera nas i zarazem pociąga. Michaux wywołuje w nas widma zepchnięte w głąb podświadomości, ale nadal groźne. Konfrontacja z tymi widmami dokonuje się na granicy rzeczywistości i absurdu, towarzyszy jej czarny humor, a miejscem rozgrywki jest wyobraźnia poety i nasza".

Okrucieństwo jako wyraz buntu wobec świata, lęk przed zranieniem, poczucie uwięzienia w cielesności, "drastyczna często ekspresja wizji, ostra, nieschlebiająca sobie ani innym wyobraźnia, całkowite zamknięcie się we własnym wnętrzu, pełnym obsesji i fobii, agresywna postawa wobec rzeczywistości, niechęć do niej i wyobcowanie, często stosowana ironia i zupełny brak »powabności«" - to rzeczywiście katalog cech, które powinny zaniepokoić czytelnika, odebrać mu poczucie...

7420

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]