Reklama

Przez zawiść diabła

Przez zawiść diabła

25.06.2012
Czyta się kilka minut
W Księdze Mądrości czytamy, że Bóg nie stworzył śmierci, ale jest ona wynalazkiem diabła. Nie jest to jednak takie oczywiste, bo inne teksty biblijne zdają się sugerować, że to Bóg dysponuje zarówno śmiercią, jak i życiem.
Z

Zważywszy, jak długo powstawała Biblia, tym rozbieżnościom trudno się dziwić. Biblia, owszem, jest zapisem samoobjawiania się Boga, ale jest też zapisem samoobjawiania człowieka. To poznawanie Boga, ale też i człowieka, trwa do dzisiaj. Jezus Chrystus, ten Pierwszy spośród nas, nie przestał przecież działać, pracować nad rozwojem tego Bożego dzieła, jakim jest, czy raczej wciąż się staje, Wszechświat i my w nim.

Jeśli więc śmierć, jak i wszelkie zło, nie jest dziełem Boga, a kogoś innego, to znaczy, że Bóg dopuścił do jego zaistnienia. Skoro tak, to Bóg również ponosi odpowiedzialność za dziejące się gdziekolwiek zło. Takie postawienie sprawy może tylko w pierwszej chwili budzić zdziwienie czy też sprzeciw. Zwłaszcza wtedy, gdy się zapomni, że Bóg żydów i chrześcijan jest nie tylko na dobre, ale i na złe związany z ludźmi. Dowód – wiszący na krzyżu Jezus Chrystus świadczy o...

2590

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]