Reklama

Przez plazmową szybę

Przez plazmową szybę

15.02.2008
Czyta się kilka minut
Władza telewizji nad Ameryką polega na zbudowaniu plazmowego muru między codziennością a polityką; między "moim a "globalnym.
O

Od trzech miesięcy przy porannej herbacie gapię się w wielki plazmowy telewizor ustawiony na kanał newsów. Stołówka małego pensylwańskiego college'u jest tak pomyślana, by owa plazma widoczna była z każdego miejsca sali - lepiej eksponowane jest tylko godło szkoły. Razem ze zwisającymi z sufitu międzynarodowymi flagami tworzy to czytelny przekaz: chcemy, by nasza szkoła była otwarta na świat; na to, co się w tym świecie dzieje tu i teraz.

Ale ta plazma nie jest oknem, chyba że zaklejonym fototapetą. Przez owe trzy miesiące ani razu nie udało mi się zobaczyć przez nią Europy; Azja mignęła raz, a jedynym słowem z europejskiego porządku stał się "Nobel" - kiedy przyznano go Gore'owi (o Doris Lessing głucho). USA to wielki kraj, który zdaje się nie potrzebować newsów z zewnątrz; problem w tym, że te bynajmniej nie są newsami. A może odwrotnie: są newsami, które...

8844

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]