Reklama

Przez plazmową szybę

Przez plazmową szybę

15.02.2008
Czyta się kilka minut
Władza telewizji nad Ameryką polega na zbudowaniu plazmowego muru między codziennością a polityką; między "moim a "globalnym.
O

Od trzech miesięcy przy porannej herbacie gapię się w wielki plazmowy telewizor ustawiony na kanał newsów. Stołówka małego pensylwańskiego college'u jest tak pomyślana, by owa plazma widoczna była z każdego miejsca sali - lepiej eksponowane jest tylko godło szkoły. Razem ze zwisającymi z sufitu międzynarodowymi flagami tworzy to czytelny przekaz: chcemy, by nasza szkoła była otwarta na świat; na to, co się w tym świecie dzieje tu i teraz.

Ale ta plazma nie jest oknem, chyba że zaklejonym fototapetą. Przez owe trzy miesiące ani razu nie udało mi się zobaczyć przez nią Europy; Azja mignęła raz, a jedynym słowem z europejskiego porządku stał się "Nobel" - kiedy przyznano go Gore'owi (o Doris Lessing głucho). USA to wielki kraj, który zdaje się nie potrzebować newsów z zewnątrz; problem w tym, że te bynajmniej nie są newsami. A może odwrotnie: są newsami, które...

8844

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]