Reklama

Przewijamy Polskę

Przewijamy Polskę

31.05.2021
Czyta się kilka minut
Dominika Chabin-Pactwa: Postanowiliśmy zawalczyć o godność naszych podopiecznych.
ARCHIWUM PRYWATNE
P

PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI: Do niedawna to był temat tabu.

DOMINIKA CHABIN-PACTWA, PREZESKA FUNDACJI „NIEODKŁADALNI”: Bo także my, opiekunowie, nie domagaliśmy się zmian: dostosowania toalet w miejscach publicznych tak, by również osoby całkiem zależne – a nie tylko te potrafiące przesiąść się z wózka na muszlę klozetową – mogły z nich godnie skorzystać. Chodzi o przekształcenie toalet oraz zamontowanie przewijaków. Od jednej z koleżanek, matki 36-latka, usłyszałam, że przez dekady przewijała go na podłogach, i nawet jej do głowy nie przyszło, że można inaczej. Inni nie wychodzili z domów. O upokorzeniu mówią też same osoby zależne.

Co mówią?

Że gdy wychodzą, unikają wcześniej – nawet przez dobę! – picia wody. Że biorą przed wyjściem środki na… biegunkę. Z kolei opiekunów osób zależnych łączy jedno: powtarzają, że ze wszystkim muszą sobie radzić sami, że mają nawet przymus życia wiecznie, by nie zostawić dzieci. Teraz postanowiliśmy zawalczyć o godność naszych podopiecznych.

Czyli tysięcy, dla których jest akcja „Przewijamy Polskę”.

Zainicjowana przez Annę J. Nowak z poznańskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”, nagłośniona przez warszawską Fundację „Integracja”, a wsparta przez kilka innych organizacji. Pierwsze instytucje już zadeklarowały zmiany, przykładem gliwickie centrum handlowe Arena. Czekamy na kolejne instytucje – publiczne i prywatne. Taki remont to niewielki wydatek, a może zmienić życie wielu ludzi. ©℗

Do akcji można się zgłaszać, kontaktując się z jedną z organizacji-inicjatorów: gliwickimi „NieOdkładalnymi”, „Integracją”, „Żurawinką”, Fundacją „Mali Siłacze” z Krakowa bądź Lubelskim Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]