Reklama

Przerwana matura

Przerwana matura

22.07.2013
Czyta się kilka minut
Nocą z 4 na 5 sierpnia 1945 r. oddział partyzancki Antoniego Hedy „Szarego” zaatakował więzienie Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach i uwolnił kilkuset aresztowanych. Najmłodsi żołnierze „Szarego” na tę akcję wyrwali się z matury.
Antoni Heda (pierwszy z lewej) podczas niemieckiej okupacji. Wizyta w oddziale Jana Piwnika „Ponurego”, legendy Gór Świętokrzyskich. Zdjęcie dzięki uprzejmości www.podziemiezbrojne.blox.pl
Z

Zwykle maturę zdaje się w maju. Ale w 1945 r. młodzież ze Skarżyska-Kamiennej egzamin dojrzałości zdawała w sierpniu: był to czas pierwszych matur po II wojnie światowej.
Wtedy, w pierwszych dniach sierpnia, było już po egzaminach pisemnych i przed ustnymi. W szkole prowadzono powtórki. Henryk Czech miał 20 lat i bardzo chciał zdać maturę. W przerwie między zajęciami wyszedł na szkolny korytarz; tu czekał na niego kolega: plutonowy Wacław Wrębiakowski „Korsarz”. Pod jego dowództwem Henryk służył w AK, w partyzantce, jeszcze kilka miesięcy wcześniej.
– Słuchaj, mamy rozkaz stawienia się na akcję – powiedział do Henryka.
– A co to za akcja?
– Duża – Wacław nie mógł zdradzić szczegółów. Chodziło o bezpieczeństwo: dopiero na koncentracji w lesie uczestnicy operacji mieli dowiedzieć się, że będą atakować więzienie UB. Trzymano tam żołnierzy podziemia, aresztowanych...

18928

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]