Reklama

Przełom w ekumenizmie

Przełom w ekumenizmie

26.09.2016
Czyta się kilka minut
Dokument na trudny temat prymatu i synodalności Kościoła udało się opracować Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem katolickim i Kościołem prawosławnym.
D

Dokument zatytułowany „Ku wspólnemu rozumieniu synodalności i prymatu w służbie jedności Kościoła” przyjęto 22 września podczas sesji obradującej w Chieti we Włoszech z udziałem reprezentantów każdego z 14 autokefalicznych Kościołów prawosławnych i przedstawicieli Kościoła katolickiego. Zastrzeżenia do niektórych punktów dokumentu wniósł tylko Prawosławny Kościół Gruzji. Tym razem natomiast przeszkód nie stawiał Rosyjski Kościół Prawosławny.

Dokument analizuje od strony historycznej i teologicznej dwie formy sprawowania władzy w Kościele: jednoosobową (prymat) i wspólnotową (synod). Czyni to na trzech poziomach: lokalnym (diecezje, eparchie), regionalnym (struktury regionalne, jak patriarchaty i np. Kościoły narodowe) oraz uniwersalnym (biskup Rzymu czy honorowy patriarcha ekumeniczny Konstantynopola). Dotyczy pierwszego tysiąclecia, kiedy Kościół był niepodzielony. Ustala, jak wtedy wyrażały się prymat i synodalność na różnych szczeblach Kościoła.

„Po raz pierwszy od dziewięciu lat możliwe było znowu ogłoszenie wspólnego tekstu. To dowód, że obie strony chciały, aby dialog był kontynuowany, a zarazem i tego, że większość wyznawców prawosławia nie akceptuje głosów wrogich ekumenizmowi w poszczególnych Kościołach” – komentował kard. Kurt Koch, który współprzewodniczy komisji. „Myślę, że to jest naprawdę milowy krok do przodu i dialog będzie kontynuowany” – powiedział polski uczestnik obrad bp Krzysztof Nitkiewicz. Obok katolickiego biskupa Nitkiewicza z Polski w obradach uczestniczyli ze strony Prawosławnego Kościoła Autokefalicznego bp Jerzy i ks. prof. Andrzej Kuźma. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]