Reklama

Przekroje materii

Przekroje materii

08.05.2017
Czyta się kilka minut
„Clarity” oznacza jasność, przejrzystość, tak percepcji, jak i samego rozumienia. To właściwość rzeczy i zjawisk, którą nakłada wzrok patrzącego.
C

Chciałby on, żeby rzeczy jawiły się właśnie jako przejrzyste i zrozumiałe. Utwory poetyckie z tomu „Clarity” Renaty Senktas pokazują, co się dzieje, gdy pod wnikliwym spojrzeniem elementy rzeczywistości ujawniają swoją materialność i strukturę – np. zdjęcie rentgenowskie pokazuje miąższ i zagęszczenia ludzkiego organizmu. Materialność zbliża ludzkie do nieludzkiego – do „grudek ziemi”. Oglądane w powiększeniu fragmenty materii zaburzają oczywiste granice, rodzą kształty i zaskakujące całości. Jak choćby splot słoneczny – „to miejsce na mapie całe w bruzdach / i pofalowane, na wewnętrznej stronie / / stopy, gdzieś w »rejonie płuc« to jest mój splot słoneczny”. Język Senktas pozwala wydobyć nieregularności, fluktuacje i dynamikę rzeczy, organizmów czy samej biologicznej materii. Nie oznacza to jednakże upłynnienia samego języka – ten pozostaje precyzyjny, skondensowany i niekiedy nawet nieufny wobec swoich możliwości. To język, który ukazuje przekroje rzeczy – ich właściwości i przejrzystość widzenia, która wcale nie wiąże się już z jasnością rozumu. ©

Renata Senktas, CLARITY, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź, Łódź 2016

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]