Reklama

Ładowanie...

Przekroje materii

Przekroje materii

08.05.2017
Czyta się kilka minut
„Clarity” oznacza jasność, przejrzystość, tak percepcji, jak i samego rozumienia. To właściwość rzeczy i zjawisk, którą nakłada wzrok patrzącego.
C

Chciałby on, żeby rzeczy jawiły się właśnie jako przejrzyste i zrozumiałe. Utwory poetyckie z tomu „Clarity” Renaty Senktas pokazują, co się dzieje, gdy pod wnikliwym spojrzeniem elementy rzeczywistości ujawniają swoją materialność i strukturę – np. zdjęcie rentgenowskie pokazuje miąższ i zagęszczenia ludzkiego organizmu. Materialność zbliża ludzkie do nieludzkiego – do „grudek ziemi”. Oglądane w powiększeniu fragmenty materii zaburzają oczywiste granice, rodzą kształty i zaskakujące całości. Jak choćby splot słoneczny – „to miejsce na mapie całe w bruzdach / i pofalowane, na wewnętrznej stronie / / stopy, gdzieś w »rejonie płuc« to jest mój splot słoneczny”. Język Senktas pozwala wydobyć nieregularności, fluktuacje i dynamikę rzeczy, organizmów czy samej biologicznej materii. Nie oznacza to jednakże upłynnienia samego języka – ten pozostaje precyzyjny, skondensowany i niekiedy nawet nieufny wobec swoich możliwości. To język, który ukazuje przekroje rzeczy – ich właściwości i przejrzystość widzenia, która wcale nie wiąże się już z jasnością rozumu. ©

Renata Senktas, CLARITY, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź, Łódź 2016

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]