Reklama

Ładowanie...

Przekładanie siebie

31.08.2015
Czyta się kilka minut
Realizując ideę „alfabetu myśli ludzkich”, Anna Wierzbicka stała się jedną z najważniejszych badaczek języka na świecie.
Anna Wierzbicka. Kraków, maj 2015 r. Fot. Kamila Zarembska

„Drapieżna intelektualnie”, erudytka, której wiedza „wywołuje zachwyt połączony z zabobonnym strachem”, robiąca wszystko śmiertelnie serio, nieznosząca niczego „w przybliżeniu” – mówią o Annie Wierzbickiej znajomi. Jej trwające od ponad 40 lat badania nad „naturalnym metajęzykiem semantycznym” (natural semantic metalanguage – NSM) są uważane za jedne z najważniejszych w językoznawstwie. To za nie Wierzbicka dostała Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, tzw. polskiego Nobla, czy przyznawaną przez Rosyjską Akademię Nauk (normalnie tylko matematykom) Nagrodę imienia Dobruszyna.

Boso na Witoszę

Pierwsze spotkanie z nią zapamiętali różnie.
„Sierpień 1963 r., Sofia, Międzynarodowy Kongres Slawistów. W czasie mojego referatu młodziutka kobieta w niebieskiej sukience w duże białe grochy (z wyglądu – studentka I roku) zadaje mi cięte pytania...

19695

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]