Reklama

Przekładanie siebie

Przekładanie siebie

31.08.2015
Czyta się kilka minut
Realizując ideę „alfabetu myśli ludzkich”, Anna Wierzbicka stała się jedną z najważniejszych badaczek języka na świecie.
Anna Wierzbicka. Kraków, maj 2015 r. Fot. Kamila Zarembska

„Drapieżna intelektualnie”, erudytka, której wiedza „wywołuje zachwyt połączony z zabobonnym strachem”, robiąca wszystko śmiertelnie serio, nieznosząca niczego „w przybliżeniu” – mówią o Annie Wierzbickiej znajomi. Jej trwające od ponad 40 lat badania nad „naturalnym metajęzykiem semantycznym” (natural semantic metalanguage – NSM) są uważane za jedne z najważniejszych w językoznawstwie. To za nie Wierzbicka dostała Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, tzw. polskiego Nobla, czy przyznawaną przez Rosyjską Akademię Nauk (normalnie tylko matematykom) Nagrodę imienia Dobruszyna.

Boso na Witoszę

Pierwsze spotkanie z nią zapamiętali różnie.
„Sierpień 1963 r., Sofia, Międzynarodowy Kongres Slawistów. W czasie mojego referatu młodziutka kobieta w niebieskiej sukience w duże białe grochy (z wyglądu – studentka I roku) zadaje mi cięte pytania...

19695

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dzieki za artykul o znakomitej osobie, piszacej wazne ksiazki, (które czytalam i cytuje).

Całe szczęście, że w internetach istnieją nie tylko politycy

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]