Reklama

Protest gruzińskich cyrkowców

Protest gruzińskich cyrkowców

14.02.2018
Czyta się kilka minut
Po zamknięciu cyrku w Tbilisi artyści skarżą się na brak pracy i protestują. Klaun Giorgi Makaridze ogłosił nawet głodówkę.
Arena cyrku w Tbilisi / Fot. wikipedia.com
Arena cyrku w Tbilisi / Fot. wikipedia.com
K

Kiedy jesienią zeszłego roku gruzińskie władze zamknęły i wystawiły na sprzedaż gmach cyrku w Tbilisi, cyrkowi artyści zostali bez pracy. Ci z nich, którzy zebrali się w zeszłym tygodniu przed budynkiem ministerstwa oświaty, domagali się przede wszystkim odwołania wydanego w 2006 roku rządowego zakazu płatnych występów w szkołach i przedszkolach, które po zamknięciu cyrku mogłyby stanowić jedyne, a przynajmniej najważniejsze źródło zarobku artystów ze sławnej cyrkowej areny.

Zakaz zarobkowych występów dla uczniów wprowadził rząd ówczesnego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego i zdaniem cyrkowych artystów był to element politycznej rozgrywki, której padli ofiarą. Trzy lata wcześniej cyrk wraz z jego siedzibą kupił sobie najbogatszy wówczas z Gruzinów, ścigany listami gończymi w Rosji, Badri Patarkaciszwili. Kupił sobie także jedną ze stacji telewizyjnych i drużynę piłkarską...

4916

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]