Reklama

Prostota i świeżość

Prostota i świeżość

01.10.2012
Czyta się kilka minut
Tekst poniższy, pod tytułem „Tadeusz Dominik”, opublikował Zbigniew Herbert – przez dekady związany z naszym pismem – w „Tygodniku Powszechnym” nr 28/1960.
T

Towarzyszyła mu reprodukcja obrazu Tadeusza Dominika „Kompozycja” z 1959 r. Wraz z innymi rozproszonymi artykułami poety można go znaleźć w książce: Zbigniew Herbert, „Węzeł gordyjski”, Biblioteka „Więzi”, Warszawa 2008

Świat Tadeusza Dominika to ogniste słoneczne koła, kwiaty, patyki w płocie, dzbany, bochny chleba, trawa..

Galeria Klubu Krzywego Koła jest galerią z ambicjami. W ciągu kilku lat działalności przez dwie niewielkie sale przy Rynku Starego Miasta w Warszawie przewinęło się bez mała wszystko, co w malarstwie polskim jest twórcze i żywe.

Ostatnia wystawa Tadeusza Dominika pokwitowana była paroma zdawkowymi recenzjami, jakby po malarzu zaszufladkowanym jako jeden z naszych „abstrakcjonistów miękkich” niczego już się nie spodziewano.

Po raz pierwszy z malarstwem Dominika zetknąłem się w Galerii Lambert w Paryżu, i...

3341

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]