Proponujemy biskupom

Jak wielu wiernych z całego świata, odpowiedzieliśmy na zaproszenie papieża Franciszka i wzięliśmy udział w jego przedsynodalnej ankiecie.

06.10.2014

Czyta się kilka minut

Otwarcie Synodu Biskupów, Watykan, 5 października 2014 r. / Fot. Vandeville Eric / ABACAPRESS.COM / EAST NEWS
Otwarcie Synodu Biskupów, Watykan, 5 października 2014 r. / Fot. Vandeville Eric / ABACAPRESS.COM / EAST NEWS

Od niedzieli trwa nadzwyczajne zgromadzenie Synodu Biskupów na temat rodziny. „Nadzwyczajny” charakter zgromadzenia polega m.in. na tym, że nie zakończy się ono konkretnymi decyzjami – te będą podejmowane za rok, na zgromadzeniu zwyczajnym – lecz ma pogłębić świadomość realnej sytuacji rodzin w świecie współczesnym. Rezultaty obrad będą przekazane papieżowi, ale mają trafić także do Kościołów lokalnych jako inspiracja do dalszego namysłu. Zgromadzenie nie ma rozwiązywać trudnych spraw za resztę Kościoła. Przeciwnie: ma inspirować lokalne wspólnoty do dalszej, bardziej intensywnej pracy. Ważne więc, jak te ostatnie są przygotowane do zadania.
To przygotowanie rozpoczęła ankieta rozesłana przez Sekretariat Synodu do wszystkich Kościołów lokalnych w październiku 2013 r. Przypomnijmy, że „Tygodnik” udostępnił na swojej stronie internetowej jej treść, a odpowiedzi czytelników przekazał krakowskiej kurii.
Tymczasem tygodnik „Wprost” napisał o innej akcji, w którą zaangażowana była nasza redakcja: w styczniu 2014 r. w Laskach odbyły się rekolekcje głoszone przez bp. Grzegorza Rysia dla środowisk związanych z Klubami Inteligencji Katolickiej, miesięcznikami „Znak” i „Więź”, z „Tygodnikiem Powszechnym” oraz Klubami Tygodnika. Podczas ich trwania zredagowano wspólną odpowiedź na ankietę Franciszka, przekazaną później nuncjaturze. Zaproponowaliśmy m.in. odejście od traktowania nauczania moralnego jako gotowych szablonów poprawnych zachowań i dowartościowanie autonomii sumienia; bardziej zniuansowaną ocenę sytuacji osób porzuconych i żyjących w nowych związkach, która dostrzegałaby również dobro powstające w takiej relacji, a także rezygnację z utożsamiania antykoncepcji z hedonizmem seksualnym. Nie była to żadna „partyzancka” inicjatywa, co zdaje się sugerować „Wprost”, lecz postępowanie zgodne z intencjami organizatorów Synodu, opisane zresztą przez „Tygodnik” na początku lutego piórem Anny Goc („Wiara w pytaniach”, „TP” nr 6).
Warto zaznaczyć, że jest to samodzielny głos świeckich katolików (bp Ryś głosił konferencje rekolekcyjne, przysłuchiwał się niektórym dyskusjom, lecz nie brał udziału w opracowywaniu odpowiedzi). Odpowiedź ta nie pretenduje przy tym do miana ostatecznej recepty, lecz jest zapisem procesu poszukiwania. Zamieszczamy ją na stronie internetowej „Tygodnika”, by mogła inspirować do dalszej dyskusji.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Akademii Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT®. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.

Artykuł pochodzi z numeru TP 41/2014