Reklama

Proces nad procesem

Proces nad procesem

23.04.2018
Czyta się kilka minut
Hiszpańska demokracja ma się doskonale – powtarza rząd w Madrycie. Tymczasem kolejni katalońscy politycy trafiają do aresztów. Albo uciekają za granicę, gdzie ściga ich wywiad Królestwa.
Protest przed budynkiem sądu, w którym odbywa się przesłuchanie byłej katalońskiej minister edukacji Clary Ponsatí, Edynburg, 28 marca 2018 r. SCOTT HEPPELL / AFP / EAST NEWS
M

Mija pół roku od politycznego przesilenia w Katalonii. Na czołówki światowych mediów temat wrócił po aresztowaniu w Niemczech Carlesa Puigdemonta – byłego premiera autonomicznego rządu w Barcelonie. Ale to tylko jeden ze zwrotów akcji w permanentnym kryzysie.

Konflikt z Madrytem wcale się nie skończył, przeciwnie – skomplikował i pogłębił. Barcelońska ulica nie odpuszcza. W niedzielę 15 kwietnia pod hasłem „Chcemy was z powrotem w domu” demonstrowało – żądając uwolnienia katalońskich polityków i dialogu – 315 tys. ludzi (to dane straży miejskiej; organizatorzy mówią o 750 tys. uczestników, a hiszpańska policja o 140 tys.). Wśród nich burmistrzyni Ada Colau, marszałek lokalnego parlamentu Roger Torrent i przedstawiciele największych związków zawodowych.

Kandydaci w kajdankach

Przypomnijmy: jesienią 2017 r. Katalonia zignorowała zakaz wydany przez hiszpański...

10349

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]