Reklama

Prekariusz z gimnazjum

Prekariusz z gimnazjum

06.07.2015
Czyta się kilka minut
„Mleko się już rozlało” – mówi na następnych stronach Ryszard Petru.
T

Twórca NowoczesnejPL odnosi się w ten sposób do problemu młodych oburzonych, którzy pokończywszy popularne, ale rynkowo nieatrakcyjne kierunki studiów, wylądowali na bezrobociu albo na głodowej pensji. I dodaje, że studia produkują bezrobotnych, a na wcześniejszym etapie edukacyjnym popełniono kardynalny błąd, likwidując de facto szkolnictwo zawodowe.
No właśnie: wcześniejszy etap... Instytut Badań Edukacyjnych ogłosił właśnie raport na temat doradztwa zawodowego w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Dowiadujemy się z niego chociażby, że stałe stanowisko doradcy ma 15 proc. polskich szkół (w większości placówek deleguje się do tego zadania np. nauczyciela) i że w co trzeciej szkole zajmującej się doradztwem przeznacza się nań nie więcej niż cztery godziny… rocznie.
Mówiąc o młodych niepewnych jutra, zbytnio chyba zafiksowaliśmy się na rozmowie o leczeniu objawowym, np. dyskutując o sensowności oskładkowania umów tzw. śmieciowych, a zbyt rzadko rozmawiamy o przyczynach problemu.
Tymczasem prekariusz przyszłości – w każdym razie ktoś, kto do tego miana przyzna się za pięć, dziesięć, piętnaście lat – chodzi dzisiaj do gimnazjum. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]